fbpx

 

Wzrost cen prądu sprowokował Polaków do poszukiwania skutecznych sposobów oszczędzania energii elektrycznej. Właściciele domów coraz chętniej inwestują w panele fotowoltaiczne. Do niedawna wiele osób odstraszała dość wysoka cena montażu. Obecnie z pomocą przychodzi ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia od podatku dochodowego wydatków przeznaczonych na panele, osprzęt i montaż instalacji.

 

Jedna decyzja, wiele korzyści

 

Zacznijmy od oszczędności. Panele fotowoltaiczne pomagają znacząco obniżyć rachunki za prąd, a ewentualną wygenerowaną nadwyżkę można odsprzedać lub przechować sieci, którą będziemy mogli odebrać w okresie np. zimowym.

Energia pochodząca z ogniw fotowoltaicznych przydaje się także do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego. Optymalna godzina dla prac domowych to wówczas pora, gdy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Na tym nie koniec. Inwestycja w fotowoltaikę zwiększa wartość nieruchomości, dzięki czemu jej wynajem lub sprzedaż są dla właściciela bardziej korzystne.

Fotowoltaika to ponadto rozwiązanie trwałe i wygodne. Promienie słońca docierają wszędzie, nie ma więc możliwości, że lokalizacja okaże się nieodpowiednia. Instalacja jest bardzo szybka, fachowcom montaż zajmuje zwykle 1-2 dni. Wystarczy zamontować panele w miejscu najbardziej nasłonecznionym, czyli najczęściej na dachu. Ich modułowy charakter pozwala na dokonanie dobudowy, jeśli okaże się ona potrzebna. System fotowoltaiczny służy następnie przez wiele lat, nie wymagając przy tym nakładów pracy. Jest objęty długotrwałą gwarancją (minimum 25 lat, po upływie których działa na 80% maksymalnej mocy).

Instalacja paneli fotowoltaicznych to również wyraz troski o środowisko naturalne, ponieważ promieniowanie słoneczne jest w pełni odnawialnym źródłem energii. Bez szkodliwych substancji, hałasu i zanieczyszczeń – po prostu ekologicznie.

Wybierz rodzaj paneli

 

Decydując się na zakup paneli, wybieramy spośród ich różnych wariantów. Cena zależy od sprawności produktu, wykorzystanych materiałów i połączeń między ogniwami.

 

Ogniwa monokrystaliczne – najwyższa sprawność oraz żywotność, ale i wysoka cena. Produkowane z pojedynczego kryształu krzemu, pociętego na niewielkie części. Doskonałe rozwiązanie na słoneczne dni. Po upływie 25-30 lat tracą ok. 20% mocy. Występują w kolorze czarnym.

Ogniwa polikrystaliczne – koszt ich produkcji jest niższy niż monokrystalicznych, są one zatem od nich tańsze, choć o zbliżonej trwałości. Zbudowane z polikrystalicznego kryształu krzemu. Ich niższa cena oznacza jednak nieco mniejszą sprawność, która wynosi ok. 14-16%. Odznaczają się niebieską barwą oraz charakterystyczną poświatą przypominającą szron, którą tworzą wyraźnie zarysowane kryształy krzemu.

 

Kupując panele, pamiętaj o…

 

Kompleksowej analizie wydatków. Płacisz nie tylko za panele. Kupujesz także inwerter, inwestujesz w przewody, zabezpieczenie i odpowiedni system mocowania. Kolejny wydatek to koszty wykonania projektu oraz montaż. By uniknąć pozornych oszczędności, warto zwrócić uwagę na jakość – zarówno materiałów, jak i obsługi. Na ostateczną kwotę instalacji wpływa także stopień trudności jej założenia oraz indywidualne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię.

Moc maksymalna (Wp), nie cena za jeden panel powinna być dla ciebie istotnym kryterium zakupu, umożliwiającym porównywanie ofert. Cenę za Wp obliczamy, znając cenę i moc maksymalną. Dzięki jej znajomości można w przybliżeniu określić, ile prądu wyprodukuje panel.